SVJETSKI DAN SVJESNOSTI O AUTIZMU

Na osnovu Rezolucije UN-a iz 2007. godine, i ove godine se 2.april u svijetu obilježava kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Autizam je neurorazvojni poremećaj koji značajno utiče na sposobnost komunikacije i socijalne interakcije, a karakterističan je i po stereotipnom i repetitivnom ponašanju. Incidencija ovog poremećaja se povećava iz godine u godinu- u posljednjim izvještajima iz SAD-a, (relevantnim i za ostale zemlje, s obzirom da je autizam gotovo ujednačeno zastupljen svugdje u svijetu) , tvrdi se da čak 1 u 50 djece školske dobi (2%) ima smetnje koje ukazuju na postojanje poremećaja iz autističnog spektra, što opravdava ocjenu svjetske organizacije „Autism Speaks“ da, iako se ne radi o bolesti, nego poremećaju, autizam poprima razmjere epidemije. Smatra se da će ove i narednih godina u svijetu biti više djece sa dijagnozom autizma nego raka, dijabetesa i AIDS-a zajedno.

Naši dragi učenici su sa pedagogom škole Amrom Kadušić obilježili ovaj j datum u svrhu povećanja svijesti o autizmu, prihvatanju različitosti i ukazivanju na važnost uključivanja djece s ovim oblikom potèškoća u sve segmente socijalnog i društvenog okruženja.Takodjer, učenici iz PŠ”Gajevi” sa svojom učiteljicom Kenanom dali doprinos u obilježavanju ovog značajnog datuma.